Női és férfi szerepek felcserélődnek. Okozhat-e problémát egy kapcsolatban, ha a nő a határozottabb, a döntések többségét szinte egyedül hozza meg, ha keresete a párjáétól magasabb, és ha a férfinak több női feladatot kell elvégeznie? Miért élik meg rosszul a férfiak, a fent felsoroltakat. Mindeközben arra vágynak, hogy egy sikeres nő álljon mellettük, ki az élet minden területén helyt tud állni.
Számos kapcsolat megy tönkre, mert a női és férfi szerepek felcserélődtek. Amikor a nő jobban keres, és sikeresebbé válik, vagy amikor a férj még karrierje kezdetén keveset vagy egyáltalán nem keres. Tovább növelheti a feszültséget, ha a nőnek a több keresettel az igényei is megnőnek. Amikor már úgy érzi, hogy megteheti, hiszen, mint nő többet tesz le az asztalra. Joggal gondolja, hogy neki jár a drágább étterem, a drágább nyaralás. Ma már a kapcsolatokban közkeletű a külön kassza kezelése, ilyen esetekben még jobban kiéleződik a női és férfi szerepek. Ha ez fordítva történik, hogy a férfi keres többet, esetleg a nőnek nincsen munkája vagy lényegesen rosszabbul keres, kis mértékben okoz feszültséget egy kapcsolatban. Ma már a szülőktől, nagyszülőktől hozott konvencionális mintáktól elszakadva éljük kapcsolatainkat. Az anyagiak, a feladatok amelyeket egy kapcsolatban élünk, meghatározhatják hogyan tudjuk megélni nőiségünket és a férfiak a férfi minőséget.
Problémát okoz, ha a szerepek felborulnak?
A női és férfi szerepek, feladatok feladatok változáson mennek át. Nem léteznek elvárások a feladatokkal kapcsolatban. Nincsenek meghúzva a határok, hol vannak a nők és a férfiak határvonalai. Egykoron a férfiak és a nők feladatai kézenfekvőek voltak: a férfiak vadásztak, halásztak, fegyvereket készítettek, a nők gyűjtögettek, főztek, gyerekeket neveltek.
A nagyszüleinknél is szinte némi eltéréssel a női és férfi szerepek kirajzolódtak. Pár generációval később, mert nincsenek kiosztott feladatok, egy nő egyszerre lehet anya, vezető beosztású, szerető, feleség, barátnő, aki a konyhában is helyt tud állni, de ugyan ez igaz a férfiakra is akik miközben magas pozicióban dolgoznak és karriert építenek, de az élet folyamán otthon is maradhat gyermekével, mint gyesen lévő apuka.
Nem elvárás a férfitól, hogy ezermester legyen, és mindenhez értsen. Még az óvodában a lányok babáznak, kedvességre, bájosságra tanítják őket, ezzel is felkészítve majd a női szerepekre, a fiúkat pedig hagyják, hogy erejüket fitogtatva, akár a lányok megvédésére használják azt. Nehéz mind a munkahelyen, mind a családban megtalálni a helyes szerepet, míg a munkahelyen az erős vezetői szerepet kell játszani, otthon a párkapcsolatban pedig, mindezt levetkőzve kedvesnek, kompromisszumkésznek lenni.
Mi történik közben a férfiakkal?
A fiúkat kiskorban arra neveljük, hogy a fiú nem sír, nem hisztizik, hogy neki nem fáj semmi, mert katonadolog. Felnőtt korban, viszont a nők elvárják, hogy együttérző, megértő legyen, magas érzelmi intelligenciát birtokoljon. Tudja felismerni, ha párjának lelki problémája adódik, és tudjon beszélni saját lelki nehézségeiről is.
Egyszerre szeretnénk, hogy a férfi, legyen férfi akár az erejét fitogtatva is, miközben minket nőket hagyjon érvényesülni, és elvárjuk, hogy más nőt szemügyre ne vegyen. A női nem számára kardinális fontosságú, hogy a férfi biztonságot adjon, és az egzisztenciája is rendben legyen. Mialatt pedig a dolgozó nő elvárja, hogy párja a házimunkában és később a gyereknevelésből is kivegye a részét.
Mindazonáltal a gyerekneveléssel kapcsolatban ne vegye át a nő szerepét, hiszen az anyai ösztön mindent felülír, és azt egy férfi sem tudja megadni a gyermeküknek. Mindemellett az már kevésbé szexi és vonzó , ha a nő riválissá válik, mind teljesítményben, mind az anyagiak tekintetében. Az egymás felé támasztott követelményeknek nem egyszerű eleget tenni, sem nőként, sem férfiként.